Różne rodzaje koni oraz akcesoriów do jazdy na nich

Człowiek usidla sobie świat od nadzwyczaj dawna, dostosowując go do swoich potrzeb, podporządkowując sobie rośliny oraz zwierzęta. Użytkuje zasoby przyrody wedle własnych wymagań. Koń został udomowiony niezwykle dawno temu bo około trzech i pół tysiąca lat przed naszą idealną erą. Od tego czasu towarzyszy mu stale. Był człowiekowi potrzebny, jego siła oraz sprawność umożliwiały rozwój ludzkiej cywilizacji. Konie to były najpopularniejsze zwierzęta pociągowe.

Dzisiaj służą głównie do rekreacji i sportu i jako takie dalej są bardzo popularne – sprawdź koszulki jeździeckie. Są powiązane z człowiekiem na odpowiednie oraz na kiepskie, całkiem udomowione. Nie ma już nieomalże koni dzikich. Jedynie konie Przewalskiego zaliczane są aktualnie do gatunku dzikich koni.

Reszta tych zwierząt przebywa z ludźmi i na warunkach, jakie ludzie im dyktują. Ludzie bezsprzecznie cieszą się ich towarzystwem, ale czy konie też na tym korzystają? Faktycznie, mają zapewnioną opiekę, także w wypadku ciężkich chorób, dostęp do pożywienia. Jednak przykłady złego traktowania tych zwierząt są niestety powszechne. Poza tym, jako zwierzęta użytkowe są używane do pracy, czy tego sobie życzą, czy nie. Koń człowiekowi przysłużył się przez stulecia wspólnego bytowania, nie ma co do tego żadnych niepewności. W drugą to oznacza czy człowiek przysłużył się koniom, nie można być już tego tak pewnym. Umaszczenie koni z reguły nie ma nic wspólnego z rasą. Jednak są bezsprzecznie wyjątki, takie jak choćby rasa haflinger, która charakteryzuje się kasztanowatym umaszczeniem z konopiastym ogonem i grzywą czy konik polski, jaki zawsze jest myszaty.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

To ci się spodoba:

+ Nie ma żadnych komentarzy

Dodaj swój