Tradycje Bożonarodzeniowe – dlaczego dzielimy się opłatkami

Większość z nas nie może sobie wyobrazić Wigilii Bożego Narodzenia bez łamania się opłatkami. Ten cienki, biały kawałek chleba symbolizuje bardzo dużo, bowiem chleb jest w końcu jednym z podstawowych symboli szczęścia oraz dobrobytu. Tradycja ta narodziła się dawno temu, ponieważ już w początkowych latach naszej ery, gdzie stała się symbolem komunii duchowej. Z czasem opłatki zaczęto zanosić do domów, dla osób które z różnych powodów nie mogły uczestniczyć we mszy, żeby w pewnym momencie zostać jednym z symboli Bożego Narodzenia.

Jak okazuje się obecnie praktykowanych nie tylko w naszym kraju, lecz również między innymi w Czechach, na Słowacji i we Włoszech. Same opłatki mają formę bardzo cienkich płatków z chleba. Najczęściej posiadają biały kolor, ale można też znaleźć w sprzedaży kolorowe wersje, przeznaczone dla bydła. W naszej tradycji jest nakazane, aby w czasie wigilii łamać się opłatkiem białym, i takie też pojawiają się najczęściej na wigilijnych stołach. Opłatki na święta robi się jedynie z wody i białej mąki, bez żadnych innych dodatków.

Z dobrze wymieszanej masy formowane są cienkie płaty, jakie wypiekane są następnie w piecu przez kilka minut, a potem cięte oraz pakowane. Produkcja opłatków jest wykonywana przez okres całego roku, lecz największe jej spiętrzenie jest w okresie między wrześniem a grudniem. Zwykle opłatki kupić można w praktycznie każdym sklepie, a jeżeli ktoś będzie chciał mieć je poświęcone, to musi się po nie wybrać do jakiegoś kościoła.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

To ci się spodoba:

+ Nie ma żadnych komentarzy

Dodaj swój