Parametry pomp ciepła i ich rodzaje – co wybrać?

Wody gruntowe wydają się być bardzo głęboko i nie wydają się stwarzać zagrożenia. Choć nieraz w prognozach pogody wolno usłyszeć, iż ulewne deszcze podniosły poziom wód gruntowych, a tym samym zalały lub ewentualnie podmyły część obszarów w danym województwie. Odwierty geotermalne egzekwowane w celu ogrzania domostw praktykowane są wiec na wysokości od 2m do nawet 180m. Tak ogromna różnica wynika ze sposobu prowadzenia odwiertów, rur, wysięgników i poszerzy cieplnych.

Tak stworzone pompy ciepła zapewniają stałą wysoką temperaturę w ogrzewanym tak domu. Żeby wykopać rów w pionie o długości 180 m należy zastosować specjalistyczny sprzęt. Prócz wiertła wykonanego z najszlachetniejszych materiałów, np. diamentu należy je niekiedy wyposażyć na dodatek w tak zwane koronki wiertnicze. Sprzęt ten wyposażony jest też w zawór wypełniony tzw. płukanką. Jest to mieszanina wody oraz przeróżnych pierwiastków.

Takie złączenie zezwala usuwać nadmiar ziemi z miejsca odwiertu do góry – na powierzchnię. Jeśli nie chce się kopać tak głęboko wielkość 180m można rozłożyć na 2x90m lub więcej otworów. Ekologia stała się ostatnio niezwykle modna. Każdy chce żyć w zgodzie z naturą, gdyż takie zachowanie popularyzuje Unia Europejska oraz cały Zachód. Ekologia dotarła również w dziedzinę energetyki. Pompy ciepła zasilane surowcami takimi jak węgiel, gaz czy drzewo, mimo że są one naturalne, emitują szkodliwe dla atmosfery spaliny – instalacja fotowoltaiczna Wrocław. Wobec tego Polacy coraz częściej decydują się na ogrzewanie swoich domów przez podłogę. Ciepło doń pompowane jest z takiego źródła jak pionowe lub ewentualnie poziome odwierty geotermalne.

Ciepło pobierane z gruntu ma stałą temperaturę i stałą moc, w wielu przypadkach takie ogrzewanie podłogowe jest gruntownie bezobsługowe. Zdolność produkcyjna tego systemu przewyższa ogrzewanie centralne nawet o 400%. Na dodatek instalacja jest niedostrzegalna dla oka, pociągnięta pod podłogą, oraz eliminuje obecność szpecących wnętrza kaloryferów. Jednak najważniejszą zaletą jest opłacalność. Koszty ponoszone są praktycznie jednorazowo w czasie dokonywania odwiertów i zakupie pomp.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

To ci się spodoba:

+ Nie ma żadnych komentarzy

Dodaj swój