Jak myć włosy u dzieci? Miniporadnik pielęgnacyjny dla rodziców

Troska o dziecięce włosy pozwala zachować je w dobrej kondycji. Higiena pasm i skóry głowy jest ważna, by możliwe było zapobieganie wielu chorobom, takim jak łupież, łuszczyca czy wszawica. Regularne dbanie o włosy sprzyja również wyrabianiu niezbędnych nawyków w tym zakresie — częstego i dokładnego rozczesywania, mycia oraz pielęgnowania. Jednak jak myć włosy u dziecka, by nie powodować u niego dyskomfortu i zachęcić do zatroszczenia się o stan pasm i skóry głowy? Podpowiadamy!

Jak rozczesać dziecięce włosy przed myciem?

Dziecięce włosy są delikatne i podatne na uszkodzenia. Dosyć wrażliwa jest również skóra głowy maluchów, dlatego zachowanie ostrożności podczas mycia to absolutna konieczność. Aby uniknąć plątania włosów podczas mycia i nadwyrężania cebulek włosowych ciągnięciem pasm, przed zmoczeniem ich wodą należy dokładnie je rozczesać. W tym celu przyda się szczotka typu paddle brush, opcjonalnie także grzebień z szeroko rozstawionymi zębami.

Rozczesywanie należy rozpocząć od usunięcia największych kołtunów. Możemy to zrobić poprzez ręczne rozplątanie ich, ostrożnie rozdzielając palcami skołtunione, zbite pasma. Dzięki temu zabiegowi unikniemy agresywnego szarpania włosów podczas rozczesywania szczotka, tym samym zmniejszając dyskomfort podczas trwania całej procedury. Aby ułatwić czesanie, przed jego rozpoczęciem warto spryskać włosy malca sprayem o właściwościach wygładzających pasma.

Jakim szamponem myć dziecięce włosy?

Kolejna istotną kwestią jest odpowiedni dobór szamponu. Dziecięce włosy i skóra głowy są dosyć delikatne i łatwo naruszyć ich równowagę poprzez stosowanie nieodpowiednich, zbyt mocnych kosmetyków do pielęgnacji. Aby tego uniknąć, wybierz łagodny szampon, czyli taki pozbawiony silnie myjących detergentów (m.in. SLS/SLES) w składzie.

Jeżeli dziecięce włosy szybko się przetłuszczają, zamiast stosowania mocnych szamponów lepiej jest zwiększyć częstotliwość mycia. Narażona na działanie silnych detergentów młoda skóra głowy może łatwo się wysuszać, w rezultacie próbując przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia, produkując jeszcze więcej sebum.

Do mycia dziecięcej głowy wybierz delikatny szampon, o recepturze bazującej na naturalnych składnikach myjących i kondycjonujących. Ten oraz inne kosmetyki do włosów dla dzieci znajdziesz na przykład w ofercie polskiej marki Anwen.

Jak myć dziecięce włosy?

Zaczynamy od zmoczenia pod bieżącą wodą rozczesanych włosów i skóry głowy dziecka. Następnie nakładamy na ręce odrobinę szamponu i nieco spieniamy produkt w palcach — dzięki temu jego aplikacja i zmywanie będą dużo łatwiejsze. W tym celu można również użyć tzw. metody kubeczkowej — porcję szamponu wlewamy do kubka, a następnie na moment kierujemy tam strumień wody z prysznica, aby spienić kosmetyk.

Otrzymaną mieszaninę nakładamy na włosy u nasady i wykonujemy powolny, dokładny masaż skóry głowy. Nie musisz aplikować szamponu na włosy na długości — spływająca piana sama umyje tę część pasm. Teraz wystarczy już tylko spłukać kosmetyk z włosów, a następnie odsączyć wodę z pasm miękkim ręcznikiem oraz wysuszyć włosy suszarką lub pozostawić do wyschnięcia.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

To ci się spodoba:

+ Nie ma żadnych komentarzy

Dodaj swój