Co powinnam zrobić, jeśli chcę karmić piersią?

Karmienie piersią daje wiele korzyści zarówno matce, jak i dziecku. Jeśli masz COVID-19, możesz mieć niewielką szansę przeniesienia infekcji na dziecko przez mleko matki. Jednak żadne noworodki nie zachorowały poważnie w ten sposób.

Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy nie, ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność podczas karmienia piersią lub trzymania dziecka. Może przenieść na niego wirusa poprzez bliski kontakt. Możesz chronić swoje dziecko, często myjąc ręce i nosząc maskę na twarz podczas karmienia piersią.

Możesz zdecydować się na odciąganie pokarmu dziecku laktatorem. Jeśli jesteś chory, dokładnie umyj ręce przed odciąganiem pokarmu i załóż maskę na twarz podczas operacji. Jeśli to możliwe, poproś zdrową osobę o dokładne wyczyszczenie pompy między użyciami.

Jeśli planujesz karmić piersią, eksperci zalecają zaszczepienie się przeciwko COVID-19, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Szczepionki działają poprzez spowodowanie, że układ odpornościowy wytwarza „przeciwciała”, które są białkami, które walczą z wirusem. Te przeciwciała przenikają do mleka matki, więc oprócz ochrony Ciebie mogą również pomóc chronić dziecko.

Co mogę zrobić, aby poradzić sobie ze stresem i niepokojem?

Uczucie niepokoju lub zmartwienia związane z COVID-19 jest normalne. Jeśli jest w ciąży, może czuć się smutno, że musi odwołać uroczystości lub ograniczyć kontakt z rodziną i przyjaciółmi.

Potrafi o siebie zadbać:

Poprzez szczepienie i otrzymanie dawki przypominającej

Odpoczynek od wiadomości

Regularnie ćwicząc i zdrowo się odżywiając

Próbuje znaleźć zajęcia, które jej się podobają i które może wykonywać, pozostając w domu

Utrzymując kontakt z przyjaciółmi i rodziną

Pamiętaj, że COVID-19 nie objawia się poważnie u większości kobiet w ciąży. Dobrze jest się przygotować i zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, ale staraj się nie wpadać w panikę.

Z kim mogę się skontaktować, jeśli masz inne pytania Jeśli masz inne pytania, zwróć się do swojego lekarza, pielęgniarki lub położnej, którzy mogą Ci pomóc w przypadku pytań takich jak:

O jakie objawy powinienem się martwić?

Co powinienem zrobić, jeśli podejrzewam, że byłem narażony na COVID-19?

Jakich leków mogę używać w leczeniu objawów COVID-19 podczas ciąży?

Gdzie mogę znaleźć wsparcie, jeśli czuję się niespokojny lub przygnębiony?

Odpowiedzi na te i inne pytania będą zależeć od Twojej sytuacji.

Gdzie mogę uzyskać więcej informacji Wraz ze wzrostem wiedzy na temat tego wirusa zalecenia ekspertów będą stale aktualizowane. Skonsultuj się z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia w celu uzyskania najbardziej aktualnych informacji o tym, jak chronić siebie i swoją rodzinę.

Aby uzyskać informacje na temat COVID-19 w Twojej okolicy, możesz zadzwonić do lokalnego urzędu zdrowia publicznego. W Stanach Zjednoczonych na ogół odpowiada to Zarządowi Zdrowia Twojego miasta. Dedykowany numer telefonu jest również dostępny w wielu stanach. Stwardnienie rozsiane: ryzyko depresji jest wyższe u kobiet w ciąży

Profesor Cinzia Niolu

Ważne jest, aby zagwarantować pacjentom odpowiednie wsparcie psychologiczne, zarówno przed, jak i po porodzie: wyjaśnia to prof. Cinzia Niolu (Rzym) Stwardnienie rozsiane (MS) jest przewlekłą i postępującą chorobą zapalną ośrodkowego układu nerwowego. Jest to patologia, która w większości przypadków jest diagnozowana między 20 a 40 rokiem życia i dotyczy głównie kobiet.

  1. Na przykład we Włoszech cierpi na nią około 118 000 osób, z czego ponad 79 000 to kobiety, które w ten sposób zaczynają radzić sobie ze stwardnieniem rozsianym w wieku rozrodczym.
  2. Wpływ macierzyństwa na życie tych kobiet ma zatem ogromne znaczenie nie tylko pod względem fizycznym, ale także psychologicznym.
  3. Ciąża sama w sobie jest wspaniałym momentem, a jednocześnie złożonym i delikatnym dla każdej kobiety, niezależnie od obecności choroby jeszcze przed poczęciem”, wyjaśnia prof.

Cinzia Niolu, psychiatra, kierownik „SOS Mamma” Poliklinika Tor Vergata w Rzymie, stanowisko nasłuchowe dla przyszłych i młodych matek w celu zapobiegania i leczenia depresji w ciąży i po porodzie. „W rzeczywistości jest to faza rozwoju psychicznego i moment przejścia na poziomie fizycznym i psychicznym. Więcej na http://www.imw.lublin.pl/index.php/en/projekty/swiss-contribution

Zachodzą ważne zmiany hormonalne, które również wpływają na mózg i jego funkcjonowanie, ponieważ ciąża zmienia osobowość kobiety o 360 stopni. Z córki stajesz się matką, zmienia się równowaga w parze i powstaje szczególne przywiązanie do płodu, dzięki substancjom wytwarzanym przez organizm matki i wchodzącym do krążenia przez całą fazę ciąży, podczas porodu i podczas porodu. po porodzie. Zmienia się również rola kobiet w społeczeństwie”.

PSYCHOLOGICZNY WPŁYW CIĄŻY U KOBIET ZE Stwardnieniem Rozsianym

Kobieta cierpiąca na stwardnienie rozsiane – wyjaśnia prof. Niolu – gdy odkryje, że jest w ciąży, może odczuwać niepokój z powodu troski o zdrowie swoje i swojego nienarodzonego dziecka. A jeśli ciąża nie została zaplanowana, obawia się przede wszystkim wpływu terapii stwardnienia rozsianego na stan płodu. Generalnie zresztą nadal martwi się możliwością nawrotu objawów choroby w czasie ciąży lub bezpośrednio po porodzie, albo jest zaniepokojona myślą, że nie jest w stanie dokończyć ciąży”.

Nieuchronnie zatem do lęku podyktowanego szczególną fizyczną i psychiczną sytuacją kobiety cierpiącej na stwardnienie rozsiane, która musi radzić sobie z większymi trudnościami nieodłącznie związanymi z chorobą, niż te, z którymi boryka się zdrowa kobieta, dołącza się normalny lęk matczyny.

Istnieją dowody naukowe wskazujące, że u kobiet ze stwardnieniem rozsianym istnieje większe ryzyko wystąpienia depresji w czasie ciąży. Dzieje się tak również dlatego, że sama choroba zwiększa ryzyko zaburzeń lękowych i depresji o 20 procent więcej niż w populacji ogólnej.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

To ci się spodoba:

1 Komentarz

Dodaj swój

+ Zostaw komentarz